Історія  виникнення нашої школи сягає 70-х років ХХ ст., коли розпочалося будівництво ЗУ АЕС. Так, майже сорок років по тому у мальовничому поліському краї, в майбутньому місті-енергетиків, на радість батькам, дітям, учителям була збудована школа – перша.

Олександра Федорівна Дуднік, одна з перших вчителів, згадує, що коли вона приїхала «придивитися» у червні 1974 року, де ж буде жити і працювати, то була вражена: навколо був лише пісок; музична школа, яка мала стати місцем її роботи, представляла собою лише фундамент, перший і недобудований другий поверхи. Поряд були лише закладені фундаменти теперішніх шостого і сьомого будинків. Уже наприкінці серпня 1974 року будівля музичної школи стояла майже закінчена, щоправда, без вікон, з плівкою замість них. А 23 серпня 1974 року став першим робочим днем для перших вчителів.

А починалось все з наказу по Володимирецькому райвно за № 199 від 16 серпня 1974 року про відкриття школи №1, яка почала функціонувати у приміщенні майбутньої музичної школи. За парти сіли перших 56 учнів, їх зустріли 9 вчителів. Директором школи було призначено Чайку Галину Михайлівну наказом по Володимирецькому райвно від 16.08.1974 №199 ( по школі ЗУ АЕС №1 від 17.08.74). До педагогічного складу зараховано Кузьмінчук Галину Степанівну на посаду вчителя англійської мови наказом Володимирецького райвно № 201 від 20.09.74 ( по школі від 26.08.74 №2, §1),  Константинову Валентину Василівну вчителем початкових класів наказом Володимирецького райвно № 201 від 20.08.74 (по школі від 26.08.74 №2, §2), Савосюк Валентину Сергіївну – учителем української мови та літератури наказом Володимирецького райвно №203 від 26.08.74 (по школі від 26.08.74 №2, §3), Нечипорчук Марію Віцентіївну – учителем фізкультури наказом Володимирецького райвно №204 від 26.08.74 (по школі від 27.08.74 №2, §4), Дерлюк Ірину Маркіянівну – вихователем групи продовженого дня (наказом Володимирецького райвно №203 від 26.08.74 (по школі від 26.08.74 №2, §5),  Дуднік Олександру Федорівну – вчителем математики наказом Володимирецького райвно №210 від 03.09.74 (по школі від 26.08.74 №2, §6), Ястремську Надію Мусіївну переведено із Собіщицької 8-річної школи вчителем початкових класів наказом Володимирецького райвно №216 від 07.09.74 (по школі від 07.09.74 №5) та Герасимчук (Остапович) Раїсу Михайлівну призначено з 10.09.74 на посаду вчителя початкових класів наказом Володимирецького райвно №222 від 12.09.74 (по школі від 10.09.74 №7). Разом з учителями затишок у школі створювали техпрацівники Сніжко Єва Данилівна (зарахована наказом по школі №4 §1, від 02.09.74) та Федінчик Ганна Макарівна (наказом по школі №4 §2, від 02.09.74).

історія школи м.Кузнецовськ
історія школи м.Кузнецовськ

Перші вчителі. Перше вересня 1976 року.

Відкриття школи.

Новопризначений директор веде прийом в будівельному вагончику. Питань було багато, але найголовніше – підбір кадрів, адже скоро тут будуть діти, перші діти перших будівельників.

Молода, енергійна, завзята, сповнена бажання працювати – Галина Михайлівна відібрала тих, які принесли й започаткували ідеї, традиції, вечори, зірниці, лінійки, огляди і дуже цікаві уроки.

Цей багаж вони привезли з різних куточків колишнього Радянського Союзу.

Перший дзвоник пролунав 1 вересня 1974 року на подвір’ї нинішньої музичної школи. Його подала Білоцерківська Інга.

Кузнецовськ
Кузнецовськ

  Ястремська Н.М. із першокласниками. Вересень 1975р. 

Завирувало учнівське та вчительське життя: уроки, відпочинок, суботник, активно працює піонерська дружина «Сильні духом», яка з травня 1975 року носила ім’я М.І.Кузнецова, головою ради дружини обрано Остапович Ірину.

І почалось, покотилось, помандрувало по шкільних роках… У школу приходили все нові і нові кадри: Власенко Георгій Миколайович, Цабеко Валентина Василівна, Гомолінська Олександра Леонтіївна, Єржикевич Олексій Анатолійович, Баранова (Єромейкова) Клара Володимирівна, Кисла Галина Петрівна, Ломать Клара Дмитрівна, Дмитерко Надія Прокопівна, Кононенко Олег Олександрович, Чирук Євгенія Титівна, Талах Надія Сергіївна, Ляшко Галина Григорівна, Масько Галина Калістратівна.

Кількість дітей збільшувалась, вже почали зводити нове приміщення школи. Тепер вчителів 18, а дітей 240. Вони не просто працювали, вони жили школою, вчили і вчилися самі, відпочивали, святкували, отримували перші перемоги у спорті та художній самодіяльності. І готувались до переїзду.

Кузнецовськ школа

Кузнецовськ

1976 року у шкільну сім’ю влились україномовні класи з Вараської початкової школи, які перейшли  разом з учителями Кедич Галиною Іванівною, Тапіжук Вірою Федорівною та Пашком Петром Трохимовичем.

1 вересня 1976 року перший дзвоник пролунав у новому приміщенні школи, яка готова була прийняти 1564 учні. Старша піонервожата Герасимчук Р.М. запросила на святкову лінійку першокласників 1976-77 н.р. із учителями Цабеко Валентиною Василівною, Жук Тамарою Андріївною, Пашком Петром Трохимовичем.

На свято прибули начальник будівництва ЗУ АЕС Смоктій Ігор, директор ЗУ АЕС Коровкін В.О., секретар райкому партії Володимирецького району Головко Г.Т., секретар парткому АЕС Білостоцький Ф.М., голова батьківського комітету 1-А класу Ткач З.П., начальник дільниці №2 будівництва АЕС Сакун В.Л. Символічний ключ від школи, який був виготовлений Смолянським Борисом, було вручено Білостоцьким Ф.М. директору навчального закладу Чайці Г.М.

Вперше на подвір’ї школи було запалено факел знань, який і донині запалюється за участю найкращих учнів.

Школа набирала ритму бурхливого життя. Колектив згуртувався, з’явились спільні інтереси. Серед дітей та вчителів були талановиті актори і співаки, танцюристи і  поети.

історія ЗОШ№1 Кузнецовськ

Школа зростала у 70-ті… Вона зміцніла, набула повного авторитету на районному рівні.

Наказом Міністерства освіти України за №43 від 01.09.1977 року навчальний заклад іменували Кузнецовською середньою школою № 1. У колектив влилися нові кадри: 38 вчителів працювали в цей час під керівництвом Чайки Г.М., заступників з навчально-виховної роботи Дуднік О.Ф.( 1-4 кл.), Репіної О.І. ( 5-10 кл.). Цього ж року кількість україномовних класів у школі збільшилася. Кубай (Бондаренко) Тамара Петрівна перейшла зі своїми вихованцями зі Старорафалівської школи.

1978 рік… Кількість педагогічних працівників школи зросла, тепер їх у навчальному закладі працює 62.

Ми подорослішали: школу покидають  перші наші випускники – перший бал, перші сльози… Це був клас Баранової Клари Володимирівни. Їх прийняли провідні інститути Союзу:  Москва,  Ленінград, Київ і навіть далека Америка.

У 80-х роках колективу уже було що презентувати на всіх змаганнях, конкурсах, олімпіадах.

Школа – всюди перша. У цей час у закладі починають функціонувати класи з поглибленим вивченням фізики та математики. Першопрохідцями у цій галузі були Юсина (Чилій) Надія Іллівна, Чайка Володимир Федорович, Кисла Галина Петрівна, Дуднік Олександра Федорівна, Козаков Віктор Олександрович, Кратік Ольга Олександрівна, Чайка Марія Петрівна. Вони вписали свою славну сторінку в нашу історію… Їх справу продовжують  і сьогодні.

У 1983 році в школі з’явився маленький дитячий колектив, який став відомим і в місті, і на будівництві, і в районі. Вони співали, танцювали, ставили вистави, їздили з концертами по селах, ходили у походи. Творчим колективом «Калейдоскоп» керувала Гурова Світлана Федорівна. Жодне свято у школі та в місті без нього не обходилось.

Пробігли 90- ті… Наступне століття наказувало щось змінювати, оновляти. Інші прийшли діти. Доводилось не лише працювати, а й конкурувати,  доводити свої досягнення на обласному, навіть державному рівні…

Тому група вчителів – ентузіастів вирушила за знаннями до Харкова вивчати  систему розвивального навчання.

Першими, хто почав працювати за новою системою, були Корень Олена Миколаївна, Руднічок Людмила Володимирівна, Войцещук Любов Петрівна. Школа співпрацює з Харківським науково – методичним центром розвивального навчання.

Потім були міжнародні інтелектуальні марафони в Одесі та перша нагорода «Ніка». Тепер справу початківців продовжують Макоєдов О.Б. та Руднічок Л.В.

Місто росте. Життя вносить свої корективи. Кадри, загартовані першою школою, розійшлися по інших навчальних закладах міста. Ця доля торкнулася і керівництва школи №1. Естафету від Чайки Галини Михайлівни перейняв творчий, невтомний, талановитий фізик, оператор, режисер Чайка Володимир Федорович у 1983 році (призначено на посаду директора школи від 03.05.1983 №35 по школі; Володимирецького РВНО №155-к, від 15.04.1983), який очолював заклад по 1985 рік.

1985 -1987 роки школу очолювала Саліхова В.Л. разом у команді із  Ястремською Н.М., Масько Г.К.

1987-1989 році директором навчального закладу була Черкасова Г.В.

З 1989 по 1997 рік керманичем школи був Подик В.І., заступники Ярмолюк Л.І., Гребенєва Н.П., Бондар Н.І.

З 05 травня по 15 грудня 1997 року директором школи призначено Мельника М.І., який працював у команді із Ярмолюк Л.І., Остаповець Л.А., Бондар Н.І., заступниками директора з навчально-виховної роботи. А з 16 грудня 1997 року по 2005 заклад очолює Ярмолюк Л.І.. Заступники директора з навчально-виховної роботи: Люта О.М., Остаповець Л.А., Бондар Н.І.; Булік О.В. – заступник з виховної роботи. У вересні 2001 року школа набула нового статусу «Кузнецовська школа-колегіум», та рішенням педагогічної ради було прийнято, що навчальний заклад носитиме ім’я першого директора школи Чайки Г.М. З часом школа змінила назву на “Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1”, а у 2020 році школа стала “Вараським ліцеєм №1”

З 2005 по 2007 рр. директором школи працює Люта О.М., заступниками з навчально-виховної роботи – Булік О.В., Остаповець Л.А., Бондар Н.І., з виховної роботи – Середа Н.А.

А з 2008 року заклад очолює молодий, енергійний, завзятий педагог – Наталія Антонівна Середа. За час її директорування було обладнано методичний кабінет початкової школи, кабінет психолога, повністю оновлено вестибюль першого поверху, реакреації другого та третього поверхів, створено сучасний комп’ютерний клас, відкрито музейну кімнату та поповнено цікавими експонатами. Бібліотеку та усі кафедри підключено до мережі Інтернет, забезпечено кабінети англійської мови, географії, біології, ОБЖ, української літератури, історії, зарубіжної літератури, фізики, музики, математики комп’ютерною, мультимедійною технікою.

Зааступниками директора з навчальної та навчально-виховної роботи з 2008 року працювали/працюють:

  • Бондар Н.І. (до 2019р),
  • Остаповець Л.А. (до 2018р),
  • Мельник С.С. (2008-2009 н.р.),
  • Максімова О.А. (2009-2010),
  • Огородник Н.А. (2010-2019),
  • Пашко Н.М. (2007- по теперішній час),
  • Бондар Л.А. (2014-по теперішній час),
  • Сидорчик К.М. (2017 -по теперішній час),
  • Герман О.В. (2019- по теперішній час),
  • Килюх Н.І (2021 – по теперішній час).

Складний процес виховання в школі здійснюється за допомогою різноманітних форм роботи: виховних годин, цікавих зустрічей, екскурсій, турнірів, виставок тощо.