Гаджети шкодять психологічній стійкості

Якщо попросити сучасну дитину всього кілька годин не користуватися мобільним телефоном, це може стати для неї справжнім випробуванням. Електронні пристрої сьогодні забирають багато часу й енергії дитини. За результатами досліджень, дитина в середньому використовує їх по 7,5 годин щодня. Стає зрозуміло, що час, проведений дитиною за екранами пристроїв, шкодить не тільки її фізичному, а й психічному здоров’ю.

Чому важливі психологічна стійкість і гнучкість

Кожна дитина у своєму житті зіштовхується з більшими чи меншими неприємностями, стресом та емоційним болем. Допомагаючи дитині розвинути психологічну стійкість і гнучкість мислення, батьки дають їй можливість знайти здоровий спосіб справлятися з життєвими труднощами. Діти, яким не вистачає гнучкості, у дорослому віці зіштовхуються з невдачами, хворобами та труднощами у стосунках. Таким чином, життєві негаразди не дають дитині розкрити свій потенціал.

На щастя, гнучкість і здатність швидко психологічно відновлюватися – це навички, які можна розвинути. Але зробити це стає надзвичайно важко у світі цифрових технологій. Розглянемо, як технології заважають дітям стати психологічно стійкими.

Діти використовують електронні пристрої, щоб уникнути дискомфорту. Дітям більше не доводиться нудьгувати: для розваги в них під рукою завжди є планшет або телефон. Їм більше нема потреби вчитися справлятися з досадою, гнівом або фрустрацією – соціальні мережі або комп’ютерні ігри дозволяють легко втекти від реальності. Замість того щоб зробити висновки після пережитого болю, діти майстерно уникають дискомфорту. Тому в дорослому житті їм буває так важко вийти із зони комфорту або впоратися зі складними життєвими обставинами.

Втрачається зв’язок між членами сім’ї. Як це не смішно звучить, але чим більше вдома мобільних телефонів (мобільного зв’язку), тим слабший зв’язок між членами сім’ї. Діти вважають за краще дивитися відео з екранів комп’ютерів у себе в кімнаті, а не дивитися телевізор всією сім’єю. Під час поїздок у машині розмов також стає все менше: діти вважають за краще слухати музику в навушниках. Відпустка все частіше зводиться до того, щоб зробити якомога більше фотографій для соціальних мереж. Задоволення від сімейного відпочинку стає все менше й менше. Близькі стосунки з членами сім’ї безпосередньо пов’язані з емоційною стійкістю та гнучкістю, і час, проведений разом із сім’єю, обкрадається електронними пристроями.

Діти не залишаються наодинці зі своїми думками. Час, проведений на самоті, – важлива умова для розвитку емоційної гнучкості дитини. При цьому необхідно навчитися бути наодинці зі своїми думками. Але замість того щоб побути на самоті, кожну вільну хвилину діти проводять за екранами електронних пристроїв. Це не допомагає їм вирішувати проблеми, усвідомлювати свої помилки або вчитися співчуття.

Діти менше грають. У перервах між уроками та тренуваннями діти все менше грають на вулиці з однолітками. Замість цього вони вважають за краще дивитися фільми або грати в комп’ютерні ігри. Проте ігри дуже важливі для розвитку дітей. Діти розвивають емоційні й соціальні навички, коли грають з однолітками без втручання дорослих. Вони вчаться досягати компромісу, висловлювати свої почуття й думки та самостійно вирішувати конфліктні ситуації.

Смартфони роблять дітей несамостійними. На перший погляд здається, що смартфони дають дітям більше свободи, тому що дитина за необхідності може зателефонувати додому. Насправді, смартфони стали чимось на зразок кайданів, які не дозволяють самостійно вирішувати проблеми. Дитина, яка забула взяти на тренування бутси, може зателефонувати батькам і попросити привезти їх. Якщо їй стало нудно на Дні народження друга, вона може попросити забрати її додому. І багато батьків змушені виконувати всі ці прохання.

Як розвинути психологічну стійкість у світі цифрових технологій

Попри велику кількість цифрових технологій, у сучасному світі є також багато можливостей розвинути психологічну стійкість. Батькам необхідно бути уважними. У вихованні дітей потрібно зайняти активну позицію, відмовитися від шкідливих звичок, які заважають дитині стати емоційно та інтелектуально гнучкою. Звертайте увагу на те, як електронні пристрої впливають на вашу сім’ю, і використовуйте їх оптимально, щоб дитина виросла емоційно стійкою.